580 parkovacích miest pre Petržalku bude realitou

580 parkovacích miest pre Petržalku bude realitou

Parkovanie v Petržalke je aktuálne veľmi kontroverzná a exponovaná téma.

Absolútne chápem. Tretie najväčšie mesto Slovenska potrebuje priestor, kde budú môcť ľudia po práci, pri vybavovaní, pri nakupovaní, alebo už len pri prechádzke na hrádzu, do parku, na Draždiak, pokojne a spokojne zaparkovať. Lenže dnes je situácia taká, že Petržalke chýba 2300 parkovacích miest.Chápem, táto téma vyvoláva vášne a otázniky, všeobecný konsenzus sa hľadá veľmi ťažko. Avšak parkovanie v Petržalke musí byť jednou z priorít, pretože sa dotýka nás všetkých – Petržalčanov.

Už ma unavuje, že každý o parkovaní len rozpráva. Každý vie, že parkovacie miesta chýbajú. A nikto neponúka riešenia. Ja ho ponúkam. Našiel som priestor na 580 parkovacích miest a vôbec to nebolo komplikované.

Dal som si takú domácu úlohu, nájsť v Petržalke súce, vhodné a voľné plochy na parkovacie miesta. Doba elektronizácie spolu s google vám odpoveď ponúkne takmer obratom. Nádej zablikala v blízkosti kúpaliska pri starej Matadorke. Dovedna až takmer 5000 metrov štvorcových, akurát, že pozemok je vo vlastníctve súkromníka. Hovorím si, oslovím jeho majiteľov, veď za to nič nedám. Predstavil som v skratke projekt, nasledovalo osobné stretnutie a odborná debata, ako by sme tento priestor vedeli reálne premeniť na parkovisko. Také, aby ho mohli využívať nielen všetci Petržalčania, ale aj všetci Bratislavčania.

Keďže je priestor s rozlohou 5000 metrov štvorcových v Petržalke v zóne na Kopčianskej blízko od petržalskej železničnej stanice dodnes nevyužitý, práve tu môže onedlho vzniknúť 580 parkovacích miest.

Spolu s vlastníkom predmetnej plochy som oslovil starostu mestskej časti Petržalka Jána Hrčku a spoločne sme mu projekt predstavili. Ponuka 580 parkovacích miest pre Petržalčanov, ako aj pre Bratislavčanov, je významnou súčasťou riešenia parkovacej politiky v našej Petržalke. Navyše, realizácia parkoviska, teda oplotenie, technológie, úprava terénu a podobne, by sa určite mohli stihnúť za tri týždne. A cena parkovného? Prichádzam s návrhom – symbolické 1 euro za auto počas 24 hodín, maximálna dĺžka státia 72 hodín.

Nedávno som sa dočítal v Petržalských novinách, že s parkovaním práve pri železničnej stanici v Petržalke je stále veľký problém. Kapacita parkoviska, ktoré je priamo tam vybudované, dnes potrebám dopravy súvisiacej so železničnou stanicou cestujúcim z Bratislavy a Petržalky nevyhovuje. Kapacita parkovacích miest nie je dostatočná. Okrem toho, oblasť Kopčianskej ulice a jej blízke okolie čaká onedlho zonácia, a s tým úzko súvisí aj urgentné riešenie parkovacej politiky v Petržalke.

Parkovacie miesta, ktoré v projekte navrhujem, by mohli vyriešiť viacero problémov. Novovytvorené parkovisko sa môže využívať tiež ako záchytné parkovisko pre ľudí, ktorí cestujú vlakom a nemajú si kde svoje auto odparkovať. Od železničnej stanice je vzdialené len 400 metrov.

Tak čo vy na to? Ja v tom mám jasno. #dá sa to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.